هدف گذاری اسمارت چیست؟ چطور هدف گذاری کنیم؟

ساخت وبلاگ

هدف گذاری به روش smart چیست ؟

هدف‌گذاری اسمارت یکی از انواع روش‌های هدف‌گذاری است که با استفاده از آن می‌‌توان هدف‌هایی درست و قابل دسترس انتخاب کرد. در هدف‌گذاری اسمارت باید به 5 مرحله توجه کرد. این 5 مرحله عبارتند از:

۱-مشخص (Specific)

ابتدا باید اهدافی انتخاب کنید که واضح و مشخص باشند. زیرا اهداف مشخص باعث می‌شوند به راحتی بتوانید برای آینده خود برنامه‌ریزی کنید و به پاسخ این سوال برسید که چرا باید هدف داشته باشیم . اما در غیر این صورت برای تحقق بخشیدن به اهداف خود سردرگم خواهید بود.

2-قابل اندازه‌گیری (Measurable)

دومین ویژگی هدف‌گذاری اسمارت، قابلیت اندازه‌گیری هدف است تا بتوانید عملکرد خود را هر چند وقت یک‌بار ارزیابی کنید. برای مثال هدف خود را کاهش وزن انتخاب نکنید، بلکه به خودتان بگویید که من می‌خواهم 5 کیلوگرم وزن کم کنم.

هدف چیست

3-دست‌یافتنی (Attainable)

اهدافی برای خودتان انتخاب کنید که دست‌یافتنی و ممکن باشند. برای مثال نگویید که من می‌خواهم تا پایان یک هفته 10 کیلوگرم وزن کنم. این هدف غیر قابل دسترس است و اگر برای تحقق بخشیدن به آن نهایت تلاش‌تان را به کار بگیرید، بدون شک به خود آسیب‌های جدی وارد می‌کنید.

4-مرتبط (Relevant)

مرتبط بودن اهداف ویژگی بسیار مهمی است زیرا در این صورت به یکدیگر برای رسیدن کمک بسزایی می‌کنند و اگر با یکدیگر در تضاد باشند، مانع بزرگی در مقابل یکدیگر هستند. برای مثال زمانی که هدف خود را کاهش وزن در نظر می‌گیرید نباید همزمان یادگیری کیک‌پزی و شیرینی‌پزی را نیز یکی دیگر از اهداف‌تان در نظر بگیرید.

۵-زمان‌دار (Time Bound)

برای اهداف‌تان زمان تعیین کنید تا مصمم شوید که آن را در زمان تعیین شده به پایان می‌رسانید. اهدافی که این ویژگی را ندارند مدام به امروز و فردا موکول می‌شوند. برای مثال اگر برای کاهش وزن خود زمان تعیین نکنید، رژیم و ورزش را جدی نمی‌گیرید. در این صورت هر زمان با خوراکی لذیذ و پر کالری مواجه شدید، رژیم‌تان را نادیده می‌گیرید.

 

مقاله ۱۰ تکنیک مدیریت زمان را هم مشاهده کنید

فواید داشتن هدف در زندگی چیست ؟

دانستن فواید هدف‌گذاری در زندگی به شما انگیزه و انرژی لازم برای حرکت و تلاش بیشتر را می‌دهد. در ادامه قصد داریم فواید هدف‌گذاری را برای‌تان نام ببریم تا برای خواندن ادامه مقاله و انتخاب اهداف صحیح، انگیزه کافی به دست آورید و بتوانید هدف را برای دیگران نیز با اشتیاق تعریف کنید تا به یادگیری این مهارت ارزشمند ترغیب شوند.

1)سریع‌تر به مقصد می‌رسید (پیدا کردن جهت)

تصور کنید قرار است با اعضای خانواده خود به یک تفریح خانوادگی بروید. برای این‌که تصمیم بگیرید کدام مکان را برای تفریح انتخاب کنید دو راهکار وجود دارد:

  1. شب قبل درباره مقصد صحبت کنید و مقصد سفرتان را انتخاب کنید،

  2. صبح روز بعد در خروجی شهر با یکدیگر قرار بگذارید و درباره این‌که کجا بروید با یکدیگر صحبت کنید.

هدف چیستچرا باید هدف داشته باشیم

به نظر شما در کدام‌یک از شرایط زودتر به مقصد می‌رسید؟ همان‌طور که مسلم است اگر شب قبل درباره مقصد تصمیم گرفته باشید، زودتر به مقصد خواهید رسید. زیرا در این صورت جهت حرکت خود را از قبل تعیین کرده‌اید.

افرادی که هدف مشخصی دارند، سریع‌تر به موفقیت می‌رسند.

2)یافتن راه درست

با دانستن مسیر و جهت حرکت، به راحتی می‌توانید راه‌های مختلف را بررسی کرده و بهترین راه را انتخاب کنید.

3)هدف چیست : ابزارهای لازم

با هدف‌گذاری صحیح می‌توانید ابزارهای لازم برای رسیدن را به خوبی بشناسید تا بتوانید مسیر را آسان‌تر طی کنید.

برای مثالی که در بالا بیان شد، با توجه به مسیری که انتخاب کرده‌اید به راحتی می‌توانید به این نتیجه برسید که باید با کدام وسیله سفر کنید، هماپیما، قطار و یا خودروی شخصی.

4)زمان‌بندی درست

یکی از مهم‌ترین فواید هدف‌گذاری در زندگی، تلف نکردن زمان است. شما می‌توانید برای هر هدف زمان شروع و پایان تعریف کنید.

5)هدف را تعریف کنید :برآورد هزینه

هزینه‌هایی که در طول مسیر به آن نیاز دارید نیز قابل تشخیص خواهند بود و می‌توانید برای هدف خود با توجه به سرمایه‌ای که در اختیار دارید، برنامه‌ریزی کنید. این برنامه‌ریزی باعث می‌شود از ادامه مسیر، به دلیل کمبود سرمایه منصرف نشوید.

6)هدف چیست :پیش‌بینی موانع و سختی‌ها

با هدف‌گذاری می‌توانید با سختی‌ها، مشکلات و چالش‌های زندگی بهتر رو به رو شوید. زیرا برای هر کدام از قبل برنامه‌ای داشته‌ و راه‌حلی در نظر گرفته‌اید.

هدف چیستهدف را تعریف کنید

7)انگیزه شما افزایش می‌یابد

هدف داشتن به شما انگیزه کافی برای حرکت کردن را می‌دهد.

به روزهای گذشته خود توجه کنید، روزهایی که کار مشخصی برای انجام دادن داشته‌اید و به همین دلیل زودتر از خواب بیدار شده‌اید تا آن را در موعد مقرر به اتمام برسانید.

8)هدف چیست :افزایش امید به زندگی

امید، باور داشتن به نتیجه مثبت اتفاق‌ها و شرایط در زندگی است. با هدف‌گذاری و به دست آوردن موفقیت به این باور می‌رسید که می‌توانید به هر جایگاهی که آرزو دارید، برسید. این ویژگی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که با استفاده از آن می‌توانید به این سوال پاسخ دهید که چرا باید هدف داشته باشیم .

9)افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس

با هر موفقیتی که برای رسیدن به اهداف‌تان به دست می‌آورید، اعتماد به نفس‌تان افزایش یافته و به تبع آن عزت نفس‌تان نیز افزایش پیدا می‌کند.

10)پیدا کردن نظم

با هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی در زندگی نظم پیدا کرده و برای هر ساعت از شبانه‌روز خود برنامه دارید. این کار زندگی شما را با آرامش همراه خواهد کرد.

منبع

مطالبی ممکن است برای شما جالب باشند:
 

this is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksthis is for mitrandir linksما را در سایت موفقیت مالی و کارآفرینی دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : اردشیر movafaghiat بازدید : 21188 تاريخ : دوشنبه 9 خرداد 1401 ساعت: 7:47